Každá restaurace má svůj vlastní způsob přípravy a servírování specialit, ale základ zůstává vždy podobný. Chorvatské ryby se připravují na olivovém oleji a mezi nejčastěji používaná koření patří sůl, pepř, petrželka, bobkový list, mletá paprika, drcený kmín, koření Vegeta, různé směsi bylinek a také česnek. Ke konci přípravy se někdy přidává trocha bílého vína, nebo se v něm ryby přímo vaří. Mezi přílohy nejčastěji patří brambory, mangold, chleba, zeleninový salát nebo bramborové hranolky.
Pečená ryba brancin s mangoldem a smaženými hranolkami | Smažené olihně (pržene lignje) s tatarskou omáčkou |
Grilované celé olihně, ochucené olivovým olejem a česnekem. Podávají se s vařenými brambory s mangoldem.
Olihně se nakrájí na kolečka, obalí se v mouce a prudce osmaží na oleji. Podávájí se dobře osolené s brambory či hranolky a tatarskou omáčkou, často i jako rychlé občerstvení.
Chobotnice nebo ryby podušené na cibulce, přidává se petrželka, kousky česneku a rajčat, vše v jednom hrnci. Brodet se podává s polentou (kaše z kukuřičné mouky), s brambory, nebo s chlebem.
Grilované olihně (Lignje na žaru) se šťouchanými brambory | Brodet z chobotnice |
Do ryby (mořčák evropský) se udělají řezy, do kterých se vetře marináda z oleje, rozmarýnu, petrželky, citrónové kůry a oleje, upeče se na citronu a víně. Podává se s brambory, zeleninovým salátem a chlebem.
Pečená ryba (mořan zlatý neboli pražman zlatý), která se před koncem pečení polévá směsí vína s trochou vody, citrónové šťávy a koření.
Uvařené mořské plody (kousky olihní, mušle, garnáti apod.) se orestují na oleji, okoření se, mohou se přidat kousky rajčat a smetana. Vše se pak promíchá s uvařenými špagetami. Před podáváním se špagety posypou strouhaným parmazánem. K pkrmu se podává také chleba.
Sépie se nakrájí na malé kousky, ty se orestují na oleji a okoření, poté se přidá rýže a vše se vaří. Nakonec se přidá inkoustová barva ze sépie - tu sépie používá jako své maskování, když chce uniknout před hrozícím nebezpečím. Tím dostane rizoto typickou černou barvu. Před servírováním se rizoto posype strouhaným parmazánem.
Špagety s plody moře (Špageti sa plodovima mora) | Černé rizoto ze sépie (Črni rižot) |
Škampi (garnát císařský) se orestují na oleji a okoření, poté se přidají rajčata, rýže a vše se vaří. Před servírováním se sype strouhaným parmazánem.
Kozice jsou malí garnáti/krevety (garnát obecný) - příprava je obdobná jako u rizota s garnáty císařskými s tím, že kozice se většinou podávají již vyloupané, tedy se nemusejí obírat.
Talíř s míchanými mořskými plody | Zelené těstoviny s malými garnáty (Zeleni rezanci s kozicama) |
Chobotnice pečená na plechu spolu s brambory, cibulí, mrkví a česnekem, vše podlité vínem. Vše se přiklopí kulatým kovovým poklopem a peče se pod žhavými uhlíky.
Chobotnice se uvaří v hrnci. Když vychladne, nakrájí se na malé kousky a dle chuti se okoření solí a pepřem a přidá se ocet a cibule, případně další zelenina. K salátu se podává chleba. Vhodné jako malé občerstvení.
Malé rybky, které se obalené v mouce smaží na olivovém oleji (nevykuchané, i s hlavou). Podávají se s chlebem, tatarskou omáčkou a zeleninovým salátem.
Garnáti císařští vaření s kousky loupaných rajčat, česnekem, petrželkou, kořením, vše zalité vínem, mohou se přidat kousky orestovaného chleba. Jako příloha se podává chleba.
Mořské plody: škampi (garnát císařský) a lignje (olihně) | Smažené filé ze štikozubce (Pohani oslić) |
Vařená sušená, okořeněná treska, ke které se podávají brambory nebo chleba.
Na kousek listového těsta se položí plátek pršutu, filet štikozubce, sardinky, kousek másla. Vše se zamotá do listového těsta, potře vejcem a zapeče se. Podává se s tatarskou omáčkou.
Opečená ryba, která se dusí v připravené omáčce, zdobí se kouskem citronu, podává se s polentou.
Oliheň plněná bramborami, mangoldem a kousky chapadel olihně, které se nakrájí na malé kousky. Takto plněná oliheň se opeče a podává se s chlebem.
K rybím specialitám se nejlépe hodí chorvatské víno |
K pokrmům z ryb a mořských plodů je nejvhodnější víno. Z bílých vín je v chorvatských restauracích v nabídce nejčastěji Graševina, Šibensko bijelo nebo Žlahtina. Oblíbeným a nejrozšířenějším červeným vínem v Chorvatsku je Plavac.
K pokrmu si můžete také objednat vinný střik (gemišt), tedy bílé víno ředěné s minerálkou, nebo červené víno ředěné vodou (bevanda).
Způsob objednání v restauraci vůbec není složitý. Český jazyk je chorvatskému velice podobný, takže číšník nebo servírka (konobar/konobarica) vám určitě budou rozumět, když si z jídelního lístku vyberete to, co vás nejvíce láká.
Pokud jste si vybrali z naší nabídky Chorvatsko ubytování v soukromí, poradíme vám, jak se v restauraci lépe domluvit. Můžete také použít náš česko-chorvatský slovník.
Jídelní lístek, prosím. - Jelovnik, molim.
Já bych si chtěla objednat… Ja bih želio/željela naručiti…
Jako dezert chci… Kao dezert želim…
Jako hlavní chod… Kao glavno jelo…
Na pití bych si dal/a… Za piće bih želio/željela…
Jaké máte speciality? - Koje imate specijalitete?
Co mi doporučíte? - Što mi možete preporučiti?
Chtěl bych nějakou rybí specialitu. - Želio bih neku riblju specijalitetu.
Jaká máte vína? - Koja imate vina?
Zaplatíme. - Platit ćemo.
Bílé víno - Bijelo vino
Červené víno - Crno vino
Prosím dvě skleničky bílého (červeného) vína. - Molim dvije čaše bijelog (crnog) vina.
Dvě deci bílého vína. - Dvije deci bijelog vina.
Láhev bílého vína. - Bocu bijelog vina.