Na rakouských dálnicích si dejte pozor na označení IG-L. Jedná se o označení tzv. ekologických zón.
Za překročení rychlosti v těchto zónách hrozí zákaz řízení!
Více informací o ekologických zónách na rakouských dálnicích najdete v článku IG-L zóny.
Jezdí se vpravo, předjíždění vlevo.
Zastavením se rozumí přerušení jízdy nejvýše na 10 minut nebo na dobu nutnou k naložení, eventuálně složení nákladu.
Zastavení a stání je dále zakázáno na úzkých místech vozovky, v nepřehledných zatáčkách, na mostech, podjezdech, tunelech a před vrcholem stoupání.
Na odstavném pruhu dálnic je dovoleno zastavit nebo stát pouze v případě poruchy na vozidle.
Pokud se dva jízdní pruhy spojují a dále pokračuje jen jeden jízdní pruh, jedou vždy střídavě vozidla z jednoho a druhého pruhu (pravidlo zipu). To platí i pro případ, kdy je jízdní pruh zúžen překážkou.
V tunelu lze zastavit pouze v krajních případech.
Na dálnicích a čtyřproudých silnicích platí zákaz stopování.
Použití bezpečnostních pásů je povinné na všech sedadlech, pokud jsou jimi tato vozidla vybavena. Při nedodržení tohoto předpisu je udělována pokuta 35 €.
Řidič motorového vozidla je povinen každé dítě zabezpečit jeho věku a váze odpovídajícímu bezpečnostnímu zařízení. To znamená, že každé dítě do 14 let a menší než 150 cm musí být zajištěno svým vlastním bezpečnostním zařízením, a to i na zadních sedadlech.
Osoba starší 14 let, ale menší než 150 cm již nemusí být ve speciálním bezpečnostním systému, přesto je to doporučeno.
Děti s výškou nad 135 cm mohou sedět na dětském podsedáku.
Helmy jsou povinné pro řidiče i spolucestující na motocyklu.
Motocykly musí mít vždy zapnutá potkávací světla. Ostatní vozidla musí mít zapnutá potkávací světla při snížené viditelnosti. Platí povinnost mít zapnutá světla ve všech tunelech!
Je v Rakousku povinný stejně jako v České republice. Výstražný trojúhelník musí být v případě poruchy umístěn minimálně 50 m za vozidlem (na dálnici 100 m).
Autolékárnička je v Rakousku povinná, nesmí být nijak porušená a musí být v originálním obalu.
Obsah lékárničky není v Rakousku zákonem definován, jsou však doporučené autolékárničky schválené organizací ÖAMTC.
Řidič ji musí mít ve vozidle a obléká si ji v případě, že opouští vozidlo (nehoda, oprava apod.) na dálnicích, rychlostních silnicích a mimo obce a při umisťování výstražného trojúhelníku po dopravní nehodě.
Reflexní vesty musejí odpovídat EU normě 471, to znamená, že jsou vyrobeny z barevného, fluorescenčního materiálu (barva oranžová, červená nebo žlutá) se 2 nebo více reflexními pruhy. Toto opatření se netýká spolujezdců, řidičů mopedů a motocyklů, ale i jim se vesta doporučuje.
Aktuální informace o dopravních předpisech, dálničních poplatcích v Rakousku a výši pokut, naleznete na stránkách CEBIA.