Turistům, kteří nechtějí strávit celé dny na pláži, doporučujeme výstup na vrchol Sveti Ilija, který se vypíná nad Gradacem. Sv. Ilija má nadmořskou výšku 773 m n. m. a z Gradacu se dá tento výstup zvládnout za 2 hodiny. V letních měsících doporučujeme vyrazit na túru v brzkých ranních hodinách. Určitě si nezapomeňte s sebou vzít dostatečné množství vody a pevnou obuv.
Na celodenní výlet s fishpiknikem na ostrov Brač se vyplouvá z některých letovisek na Makarské riviéře. Pokud budete mít štěstí, můžete zahlédnout delfíny, doprovázející vaši loď. Cílovým místem na ostrově je letovisko Bol s proslulou pláží Zlatni Rat. Výlet si můžete domluvit v místní turistické agentuře ve vašem letovisku.
Međjugorje se nachází v Bosně a Hercegovině, cca 50 km severovýchodně od Gradacu. Toto město patří mezi nejvýznamnější křesťanská poutní místa na světě. Známým se stalo díky zjevení Panny Marie v roce 1981, která se zjevila na kopci Crnica šesti mladým lidem. Od té doby navštěvují toto poutní místo miliony věřících z celého světa. Pokud se rozhodnete navštívit toto místo, nezapomeňte si cestovní doklad (pas, OP).
Mostar se nachází v Bosně a Hercegovině. Navštivte Staré město – historickou část se Starým mostem přes řeku Neretvu, který je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Karadžozbegova mešita se řadí mezi nejhezčí a nejstarší mešity v Hercegovině. Projděte se po uličce Stara Čaršija na levém břehu řeky Neretvy, což je další památka na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Na tento výlet si nezapomeňte vzít cestovní doklad (pas, OP).
Z některých letovisek na Makarské riviéře je možné absolvovat výlet lodí na ostrov Hvar, spojený s obědem na lodi, tzv. fishpiknikem. Výlet si můžete domluvit v místní turistické agentuře ve vašem letovisku.
Z některých letovisek na Makarské riviéře je možné absolvovat výlet lodí na ostrov Korčula, spojený s obědem na lodi, tzv. fishpiknikem. Výlet si můžete domluvit v místní turistické agentuře ve vašem letovisku.
Vodopády Kravica se nacházejí v Bosně a Hercegovině, asi 10 km od Međugorje, poblíž obce Gornji Studenci, na řece Trebižat. Jejich šířka je celkem 120 metrů a spouštějí se z výšky 28 metrů. Zde pod vodopády se můžete vykoupat, nebo využít projížďky na kanoi po řece Trebižat. Pokud se vydáte ke Kravickým vodopádům, nezapomeňte si vzít cestovní doklady (pas/OP).
Nenechte si ujít zážitek z raftingu na řece Cetina. Rafting je organizován z letoviska Omiš. Domluvit si tento výlet můžete v kterékoli chorvatské turistické agentuře. Vyplouvá se z vesničky Penšići, kam vás agentura dopraví autobusem. Na raftu poplujete 9 km, trvá to 3 až 4 hodiny. Raftingu se mohou účastnit i děti, řeka Cetina není příliš divoká.
Stavba paláce čtyřúhelníkového tvaru (215 x 180 m, o ploše 38.500 m2) byla zahájena v roce 295 (po zavedení tetrarchije) za vlády římského císaře Diokleciána. V roce 305 Dioklecián abdikoval a palác nebyl ještě dokončen. Existují domněnky, že některé práce pokračovaly i za pobytu císaře Diokleciána. Není známo, podle jaké architektonické myšlenky byla stavba postavena a kdo jsou její architekti. Ale podle vytesaných řeckých jmen a mnoha řeckých vět se předpokládá, že většina stavitelů byla původem z východní části císařství.
Split je největší město v Dalmácii a druhé největší město v Chorvatsku. Nachází se zde druhý největší přístav v Chorvatsku a třetí největší přístav ve Středomoří, co se týká počtu cestujících. Split je správním centrem Splitsko-dalmatinské župy. Centrum města tvoří Diokleciánův palác ze 4. století – od roku 1979 zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Pokud se vám nechce jen opalovat, pak můžete zamířit trochu do vnitrozemí Chorvatska a užít si krásu pohoří Biokovo. Právě v okolí městečka Imotski, které je vzdáleno od magistrály cca 50 km, najdete kouzelný a zároveň možná dech beroucí div přírody. Imotská jezera jsou jedním z mnoha zázraků přírody v Chorvatsku.
Biokovo je nejvyšší a nejdelší pohoří v Dalmácii. Patří také k nejpřitažlivějším přímořským pohořím v Chorvatsku. Délka se udává cca 35 km a okolo 9 km šířky. Jeho krásu můžete obdivovat po cestě Jadranskou magistrálou po Makarské riviéře.
Věděli jste, že je Trogir nazýván „Malé Benátky“? To proto, že se nachází na ostrůvku, který je s pevninou a ostrovem Čiovo spojený dvěma mosty a nachází se zde řada antických památek. Trogir je muzeem středověkého dědictví, jehož historie sahá až do dávných dob, kdy byl ještě známý jako Tragurion. V roce 1997 bylo historické jádro Trogiru zapsáno na seznam světových kulturních památek UNESCO. Dovolená v Trogiru a jeho okolí nikoho nezklame.
Milovníci přírody mohou v Makarske navštívit Malakologické muzeum s největší sbírkou mušlí na světě. Muzeum se nachází na kraji města ve Františkánském klášteře.
Nádherný výlet na vrchol Gradina (297 m n. m.), kde se nachází ruina tvrze z 15. století, která byla dobyta a vypálena Turky (1686) můžete uskutečnit z výchozího místa nad Drvenikem Donja Vala. Při výstupu asfaltovou cestou nahoru doporučujeme zastavit na vyhlídce Kremenik. Odtud je vidět na Drvenik Donja Vala, ostrov Hvar a poloostrov Pelješac. Cesta pokračuje ke kostelu Sv. Jure. Nad kostelem výše se nachází původní vesnice Staro selo, odkud lze pokračovat na Drveničke Stine (655 m n. m.), nejvyšší vrcholky na Drvenikem. Od parkoviště (na rozcestí blíže k vesnici Staro selo) už je to nedaleko na Gradinu (20 min) a také horolozeckou zónu (10 min). Z Gradiny je vidět nejen pohoří Biokovo, ale také obě dvě zátoky Drvenik Gornja Vala i Drvenik Donja Vala a okolní ostrovy.
Letovisko Makarska (česky Makarská) je centrem zábavy na Makarské riviéře, která je po tomto městě pojmenovaná. Makarska nabízí mnoho restaurací, barů, kaváren, obchodů, dětských parků i sportovního vyžití. Podél oblázkové pláže Donja Luka v centru Makarske je mnoho bufetů nabízejících i poměrně levná jídla.
V horském pásmu Biokovo v nadmořské výšce 897 m nad mořem, jen 15 km od Makarske, najdete stylový ranč Vrata Biokova. Pokud toužíte vyměnit ruch Makarské riviéry za klid, neváhejte a navštivte toto kouzelné místo, uprostřed nedotčené přírody.
Delta řeky Neretvy má plochu 192 km2 a ústí do Jadranu. Jedná se o bažinaté území, které je protkané desítkami říčních ramen, kanálů a jezírek. Část delty byla odvodněna, odsolena a zúrodněna. Tímto krajem budete projíždět cestou do Orebiće nebo do Dubrovníku.
Zajímavým, nenáročným cílem k výletu může být klášter založený augustiány ve 14. století. Nachází se v původním Zaostrogu (ve svahu nad magistrálou), který byl opuštěn jako jiné vesničky (např. Podaca, Podgora) po ničivém zemětřesení v roce 1962.
Vyšlápněte si na jeden z vrcholů Biokova v Chorvatsku. Výchozím bodem je hřbitov nad letoviskem Gradac.
Poblíž městečka Bol na ostrově Brač se nachází snad nejznámější pláž v celém Chorvatsku – pláž Zlatni rat, dlouhá přes 630 m. Česky se jí říká Zlatý roh nebo Zlatý mys. Navzdory mnohým mylným představám o písečné pláži je Zlatni rat pláží oblázkovou.