Podnikněte lodní výlet ze Sumartinu na okolní ostrovy Hvar nebo Korčula. Výlet si můžete domluvit v místní agentuře.
Stavba paláce čtyřúhelníkového tvaru (215 x 180 m, o ploše 38.500 m2) byla zahájena v roce 295 (po zavedení tetrarchije) za vlády římského císaře Diokleciána. V roce 305 Dioklecián abdikoval a palác nebyl ještě dokončen. Existují domněnky, že některé práce pokračovaly i za pobytu císaře Diokleciána. Není známo, podle jaké architektonické myšlenky byla stavba postavena a kdo jsou její architekti. Ale podle vytesaných řeckých jmen a mnoha řeckých vět se předpokládá, že většina stavitelů byla původem z východní části císařství.
Bol je jedno z nejluxusnějších letovisek chorvatského Jadranu. Leží na jižním pobřeží ostrova Brač. Během večerní procházky kolem pobřeží Bolu stěží odoláte všudypřítomným romanticky nasvíceným restauracím a vinárničkám. Bol je však známý především díky jedinečné přírodní pláži Zlatni rat, jejíž cíp se natáčí doleva či doprava podle směru mořských proudů a větru.
Na ostrově Brač nedaleko vnitrozemské obce Nerežišća se nachází přírodní monument - kamenný oblouk Koloč (někdy podle tvaru připomínajícího koláč zvaný též Kolač). Útvar se skládá z vápence a dolomitu. Vysoký je 11,4 m a průměr otvoru je 10,6 m.
Split je největší město v Dalmácii a druhé největší město v Chorvatsku. Nachází se zde druhý největší přístav v Chorvatsku a třetí největší přístav ve Středomoří, co se týká počtu cestujících. Split je správním centrem Splitsko-dalmatinské župy. Centrum města tvoří Diokleciánův palác ze 4. století – od roku 1979 zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Vidova Gora není s výškou 778 m jen nejvyšším vrcholem ostrova Brač, ale také všech dalmatských ostrovů. Výstup na kopec Vidova Gora (zvaný na Brači také jako Vidovica nebo Sutvid) si nenechá ujít žádný vyznavač turistiky – jsou odsud krásné výhledy na nejznámější pláž v Chorvatsku – Zlatni rat, na ostrovy Hvar a Vis (jižně) a ostrovy Korčulu, Mljet a Lastovo (východně).
Pokud se rozhodnete navštívit tento zajímavý architektonický celek, musíte do vnitrozemí jednoho z největších ostrovů Chorvatska - Brače. Přístup ke klášteru Blaca není zcela pohodlný. Možná proto není tento klášter tak známý a navštěvovaný. Svou architekturou a umístěním je však v Chorvatsku jedinečný.
Ve vesnici Dol se nachází stylová restaurace Konoba Toni. V Dolu jako by se zastavil čas. Procházku mezi starými kamennými stavbami zakončete ve stylové restauraci Toni.
Obec Nerežišća se nachází ve vnitrozemí ostrova Brač, 8 km od Supetaru, hlavního správního města ostrova a trajektového přístavu (linka Supetar-Split). Pokud budete poznávat krásy ostrova Brač, nemůžete tuto malebnou vesničku minout. Nerežišća totiž leží na křižovatce hlavních silničních tras ostrova spojujících Supetar s letoviskem Bol na jihu a trajektovým přístavem v Sumartinu (linka Sumartin-Drvenik) na jihovýchodě Brače.
Uprostřed borovicového lesa, 3 km od Sutivanu na ostrově Brač, se nachází Park přírody Sutivan s rozlohou 12 000 m2. Je to místo odpočinku a zábavy. Najdete zde malou zoo s převážně domácími zvířaty, botanická zahrada s typickou středomořskou florou (olivovníky, oleandry, mimóza, citroníky, pomerančovníky, levandule, rozmarýn...) a léčivými bylinami, dětské prolízačky, hřiště pro malou kopanou, košíkovou a plážový volejbal. Děti zde mohou jezdit na ponících. V místní restauraci můžete vyzkoušet dalmatské speciality a výborné víno. Návštěvu tohoto místa však ocení především děti.
Donji Humac je malebná vesnička ve vnitrozemí ostrova Brač. Leží 7 km jižně od jediného bračského města a trajektového přístavu Supetar. Donji Humac se rozprostírá na kopci v nadmořské výšce 382 m n. m. Osada je typická tradičními kamennými domy, římskými mauzolei a sochami vytesanými místními řemeslníky z bílého bračského mramoru. Díky výhodné poloze uprostřed Brače je ideálním místem k prozkoumávání přírodních a kulturních krás celého ostrova.
Milovníci dobrého jídla a pití se mohou vydat gurmánskou pěší stezkou Dolce Vita. Tato trasa je 6 km dlouhá, začíná ve městě Supetar a pokračuje přes vesnice Donji Humac a Dračevica. Výjimečností stezky jsou zastávky v pěti konobách, vinárně a dvou uměleckých galeriích. Každý objekt vyniká určitým domácím produktem (olivový olej a výrobky z oliv, suvenýry z bílého mramoru, sýr, víno, pálenky a likéry, jehněčí maso nebo bračská grilovaná specialita vitalac z jehněčího či kůzlečího masa a vnitřností). Více informací o stezce vám rádi poskytnou zaměstnanci turistického centra v Supetaru.
Tématická stezka nazvaná Herkules vede do kamenolomu nad letoviskem Splitska, kde se těžil věhlasný bílý mramor pro stavbu Diokleciánova paláce ve Splitu. Stezka začíná v centru obce Splitska (6 km od Supetaru) a je značená horskými značkami a směrovkami. Na cestě vás provází informační tabule. Cílem cesty je kamenolom Rasohe, v kterém na vás čeká odpočinek v klidu přírody, povídka o historii a ve skále vytesaný reliéf Herkula.
Pěší stezka „Olivové cesty“ (Maslinovi puti) začíná v malebné vesničce Mirca (4 km od Supetaru). Jedná se o 6 km dlouhý výletní okruh vedoucí mezi olivovníky nad vesnicí. Zpracování oliv má v obci Mirca dlouholetou tradici. Můžete shlédnout starý systém zavlažování, seznámit se s tradicí výroby olivového oleje a jeho významem v každodenním použití nebo poznat druhy oliv, které rostou na Brači.
Poblíž městečka Bol na ostrově Brač se nachází snad nejznámější pláž v celém Chorvatsku – pláž Zlatni rat, dlouhá přes 630 m. Česky se jí říká Zlatý roh nebo Zlatý mys. Navzdory mnohým mylným představám o písečné pláži je Zlatni rat pláží oblázkovou.