Předpokládá se, že na území dnešního centra existovala v antice osada Aspalathos (Spalathos). Ve středověkých latinských spisech a v mnoha dokumentech se město nazývá Spalatum. Chorvatské jméno bylo Split a v 19. století Spljet, aby se poté opět jméno změnilo na Split. Podle druhé teorie, kterou uvádí Toma Arhidžakon, vzniklo jméno od latinského pojmenování Diokleciánova paláce (paladium = Spalatium).
Diokleciánův palác ve Splitu, UNESCO
Split leží na Jaderském pobřeží ve Střední Dalmácii na Splitském poloostrově. Ze severu je ohraničen pohořím Mosor, ze severozápadu pohořím Kozjak, z východu pohořím Perun. Splitský poloostrov obklopují ostrovy Brač, Hvar, Šolta a Čiovo. Trajekty z přístavu ve Splitu jsou často jediným spojením ostrovů ve Střední Dalmácii s pevninou.
Podle sčítání obyvatel z roku 2001 má Split 188 694 obyvatel. Chorvaté tvoří 95,15 %, příslušníci národnostních menšin – hlavně z Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Slovinska a Srbska tvoří 4,85 %. Ke katolické církvi se hlásí 88,37 % obyvatel Splitu, pravoslavní tvoří 2,121 %, agnostici tvoří 5,26 % a ostatních 0,47 % se přihlásilo k jiné církvi.
Ve Splitu působí několik institucí, ze kterých jsou nejvýznamnější Oceanografický institut, který se zabývá výzkumem moře a mořského života, Chorvatský hydrografický institut, Mediteranský institut pro výzkum života, Institut stavebního inženýrství pro Chorvatsko atd.
Obyvatelé Splitu rádi říkají o svém městě, že je to nejsportovnější město na světě. Ve městě působí mnoho sportovních družstev, např:
Po olympijských hrách v Aténách v roce 2004 byl Split městem s největším počtem medailí na světě v poměru na počet obyvatel.
Prohlédněte si také: Historie Splitu