Mauzoleum rodiny Petrinovićů | Zdobené průčelí mauzolea Petrinovićů |
Původní osada se nacházela na místě dnešního kostela Zvěstování Panny Marie (crkva Navještenja Marijina), kde v 6. století stávala raně křesťanská bazilika sv. Petra, podle níž dostal Supetar svůj název. Soudobý kostel Zvěstování Panny Marie byl postaven v roce 1604. V roce 1729 při požáru vyhořel, obnoven byl o 4 roky později v barokním stylu. Dnešní podobu získal kostel po stavbě zvonice v roce 1861.
První písemná zmínka o Supetaru pochází z roku 1423. Název byl odvozen od baziliky zasvěcené patronu obce, svatému Petru (Sveti Petar), jehož svátek se slaví jako Den města dne 29. června.
Supetar je mladým sídlem, které se začalo rozvíjet teprve v 16. století. Městskou podobu začal Supetar získávat teprve v průběhu 17. a 18. století. V té době se do přístavu sv. Petra začali stěhovat movitější obyvatelé a šlechta z obcí Donji Humac a Nerežišća, kteří si postavili na pobřeží barokní paláce a honosné domy. Oficiálně byl Supetar prohlášen městem teprve v roce 1997.
Supetar se může pochlubit několika historickými památkami.
Na období antiky a římských císařů odkazují pozůstatky z 6. století – mozaika vedle kostela Zvěstování Panny Marie (crkva Navještenja Marijina) a pozůstatky římského venkovského osídlení (villa rustica) v blízkosti městské pláže Banj.
Sochařská díla Ivana Rendiće na náhrobcích a monumentální mauzoleum rodiny Petrinovićů z roku 1924 můžete shlédnout na místním hřbitově.
Pokud milujete krásné výhledy, doporučujeme procházku k raně románskému kostelu sv. Lukáše (crkva sv. Luke) nad městem Supetar, z něhož se nabízí okouzlující pohled na Bračský kanál a široké okolí.
Hřbitov s náhrobky sochaře Ivana Rendiće | Detail dekorace mauzolea Petrinovićů |
Nejvýznamnější osobností Supetaru je bezpochyby Ivan Rendić (1849 – 1932). Je označován za otce moderního chorvatského sochařství.
Rendić byl prvním umělecky vzdělaným sochařem. Jeho sochařská díla si můžete prohlédnout ve stejnojmenné galerii (Galerija Ivan Rendić) v centru Supetaru, nebo navštívit vnitrozemskou vesničku Ložišća, kde Rendić postavil zvonici místního kostela.
Doporučujeme také projít si městský výletní okruh po Supetaru tzv. Den s Rendićem (Dan s Rendićem). Během procházky se seznámíte s díly Ivana Rendiće a navštívíte významné památky a zajímavá místa Supetaru – supetarské nábřeží, kostel Zvěstování Panny Marie, hodinovou věž Leroj, městskou pláž Banj apod. Procházka končí na supetarském hřbitově s impozantním mauzoleem rodiny Petrinovićů a náhrobky Ivana Rendiće, který je zde i pochován. Plánek procházky si můžete vyzvednout v informačním centru Supetaru, na nábřeží vedle trajektového přístavu.
Kromě významného sochaře Ivana Rendiće pobývali v Supetaru i významní chorvatští spisovatelé Ivo Vojnović a Tin Ujević.