ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Pažské kulturní léto

Festival Pažské kulturní léto se koná každoročně ve městě Pag od 15. června do 15. září. Skýtá okolo 40 různých kulturních představení, a proto se stal jednou z nejváženějších kulturních, zábavných akcí na ostrově Pag během letních měsíců. Slavnostního zahájení festivalu se účastní mnohé tradiční kapely (tzv. klapy) z ostrova Pag. Můžete zde shlédnout divadelní představení, vyzkoušet kreativní dílničky, navštívit koncerty či folklórní večery.

Vždy zde vystupovali velmi kvalitní představitelé chorvatské kulturní scény jako např.: Arsen Dedić, Matije Dedić, Ivanka Boljkovac, Sandra Bagarić, Martina Tomčić, Danijela Pintarić, Kemal Monteno, Filp Šovagović, Zijad Gračić, Ksenija Pajić.

Vystoupení hudebních klap ostrova Pag se v posledních letech stala jednou z nejvýznamnějších událostí. Poslechnout si můžete již tradičně např. klapu Maslina nebo Iskon.

Festival Pažské kulturní léto byl poprvé zorganizován v roce 1963. Každoročně obohacuje svým kulturním programem vyžití pro návštěvníky ostrova Pag. Program je pokaždé obohacen o nová vystoupení, které prezentují staleté tradice, a představují umělce různých kulturních směrů z celého Chorvatska i ze zahraničí.

Letní karneval v Pagu

Karneval na Pagu je nejstarším na Jadranu. Odehrává se vždy poslední víkend v červenci. Každým rokem se ho účastní velký počet masek (maškar), které převezmou na chvíli vládu nad hlavním náměstím (Trg Petra Krešimira). Na nábřeží a v ulicích propuknou slavnosti písní, tance a hodování.

Lidové zvyky města Pag

Z bohaté tradice města Pag je třeba jako nejvýznamnější zmínit pažský lidovém kroj, karneval, pažské lidové zpěvy a Pažskou otrokyni.

  • Pažský lidový kroj má neobvykle hezký tvar a výrazné zbarvení. Obzvlášť atraktivní je ženský kroj a na něm tzv. pokrivaca - šátek na hlavu lemovaný původní pažskou krajkou.
  • Pažský karneval obvykle začíná první sobotu po svátku Svatých tří králů a trvá do Popeleční středy.
  • Lidové zpěvy mají v Pagu dlouhou tradici a jsou to převážně písně milostné, které se interpretují dvojhlasně.
  • Pažská otrokyně je lidová činohra, jediná svého druhu v Chorvatsku, která vznikla v 16. století. V Pagu se zachovala jako součást tradice a jsou do ní zařazeny prvky lidových a pasteveckých her. Hraje se příležitostně. Pažská otrokyně hovoří o vykoupení dívky, vnučky vladaře bána Derenčina, kterého na sklonku 15. století porazili Turkové na Krbavském poli.

Lidové zvyky a kroje v Novalji

Lidové obyčeje města Novalja se zachovaly dodnes nejen v lidové literární tvorbě a lidových zpěvech, ale i v nových způsobech interpretace, které například pěstuje skupina klapa Novalis, která - obzvlášť v létě - příležitostně vystupuje. Lidová literární tvorba Novalji je bohatá, hovoří o různých příbězích, někdy zcela konkrétních, hovoří též o lásce - vděčnému tématu lidových básníků.

Ze starých tradic, spolu s lidovými zpěvy, Novalja opatruje i lidové kroje, které jsou velmi hezké a barevné a jejichž původ je třeba hledat v renesanci. Ženy nosí šátek, atraktivní pokrývku hlavy, který celý kroj dělá ještě zajímavějším. Novaljské lidové kroje lze spatřit při zvláštních příležitostech, na oslavách některých svátků, ale i během různých letních festivalů.

V posledních letech se v Novalji obnovil zvyk pořádání karnevalových slavností, obzvlášť během zimy - od svátku Tří králů do Popeleční středy. Novaljské lidové zvyky se liší v každé z okolních vsí, někde jsou více, jinde méně výrazné, ale uchovávají památku na starobylé doby, které přežívají jen ve vzpomínkách. To, co dříve bylo všední, stalo se tradicí, folklorem, dědictvím, o které se pečuje, které se opatruje, a tak se přenáší budoucím pokolením.

Lidové zvyky v Kolanu

I přes moderní vlivy se v Kolanu zachovaly tradice, a tak se dodnes zde zpívají lidové písně, tzv. nakant a tancuje lidový tanec po paški. Od roku 1978 v Kolanu působí Kulturně-umělecký spolek Bartul Kašić a je zde i zajímavá etnografická sbírka (etnografické muzeum).