Velká Paklenica, rokle, kterou vymlel ve skalách potok Paklenica, nemá obvykle se svým jménem nic společného (v překladu znamená peklo). Avšak v době jarního tání a po větších deštích se můžeme opravdu cítit jako v pekle, když se kolem nás ohlušujícím hukotem řítí z 300-400 metrů vysokých vrcholků skal do rokliny proudy vody. Geologicky je tvořena vápencem s četnými krasovými jevy. Podle názoru odborníků vznikly kaňony Velká a Malá Paklenica tak, že se propadly stropy vyhloubených jeskyní.
Národní park Paklenica má 150 kilometrů turistických a lezeckých tras. Tou nejnavštěvovanější je stezka Velkým kaňonem od recepce k horské chatě Paklenica. A právě zde ve Velkém kaňonu národního parku Paklenica, se natáčely některé scény ze slavných filmů o Vinnetouovi.
Od vchodu do parku vede pohodlná, dva metry široká cesta, po které můžeme jít asi deset minut. Asi v polovině cesty mineme vchod do systému podzemních chodeb zvaného "bunkry", který byl postaven za vlády maršála Tita. Postavili tady doslova podzemní město, v němž mohlo asi 1 000 lidí přečkat válku. Na obou stranách jsou vysoké skály. Skalní stěny jsou téměř kolmé. Za dobrého počasí je zde vidět mnoho horolezců, protože tento terén je ideální cvičnou stěnou pro začátečníky. Další část cesty už má charakter pravé horské túry. Stezka je strmá a kamenitá a vede přes koryto potoka. Asi po půl hodině nás ukazatel směruje doprava k oblíbenému místu zvaného Anica kuk (skála) ve výšce 712 metrů. Tady je nejpopulárnější lezecká stěna v Chorvatsku, kde se v létě pořádají horolezecké kurzy.
Půjdeme-li přímo dál, dojdeme k dalšímu ukazateli, značícímu směr na Malou Paklenici, tudy se ale můžeme vydat pouze s místních průvodcem, který zná dobře terén. Půjdeme-li doleva stále strmě nahoru, dojdeme k nejznámější jeskyni parku Manitě Pec, jejíž vchod se nachází v 570 metrech nad mořem.
Aktuální ceník najdete na oficiálních webových stránkách NP Paklenica