Korčula patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím na chorvatském pobřeží. Skládá se ze starého města (na malém poloostrově oválného tvaru), barokního předměstí (pod starými hradbami) a z nových částí (podél pobřeží na východ a na západ od starého centra).
Dnes v Korčuli žije kolem 3000 obyvatel, z nichž nejvíce jich bydlí v nových čtvrtích. Korčula je sídlem administrativní správy města, která spravuje část ostrova a další města: Žrnovo, Pupnat, Čara a Račišće, v nichž žije celkem asi 6000 obyvatel.
Město Korčula je známé svými výbornými bílými víny - např. Pošip, Rukatac a Grk. Kromě vína se zde vyrábí olivový olej a jedním z nejběžnějších místních suvenýrů je levandule a její produkty.
Síť úzkých uliček uspořádaných do tvaru rybí kostry nevznikla nahodile. V létě se tu díky tomuto důmyslnému uspořádání udržel příjemný chládek, a to i v těch nejteplejších měsících. V zimě bylo město Korčula chráněno před prudkými větry, tzv. burou. Dnes najdete v těchto uličkách spoustu obchůdků se suvenýry, výborné stylové restaurace a vinárny a zažijete neopakovatelnou atmosféru.
Nejznámějším jménem, které je neodmyslitelně s Korčulou spjato, je Marco Polo, známý cestovatel. Přestože existují tvrzení, že se narodil v chorvatském Šibeniku, je pravděpodobné, že právě Korčula je jeho rodným městem. Ať tak nebo tak, je to dnes Korčula, kde vás jméno Marco Polo bude doprovázet na každém kroku.
Město Korčula má bohatou historii. Většina původních městských hradeb dnes již neexistuje, zachovaly se zde však věže a pilíře a ve starém centru můžete na stavbách obdivovat jak gotiku, tak i renesanci. Za zmínku stojí věž Revelin z 15. století, kostel sv. Michaela, katedrála sv. Marka, Biskupův palác s pokladnicí, Městské muzeum, dům Marca Pola, Galerie ikon a kostel Všech svatých.
Přibližně hodinu chůze po městské promenádě a dále do kopce lesem se na mýtině ve výšce 86 m n. m. nachází stará kamenná tvrz Forteca. Cestou k ní jsou dvě vyhlídky na staré město. Cestu stojí vážit především večer, kdy je město Korčula osvícené zapadajícím sluncem.
Z trajektového přístavu Dominće (jen 2,5 km východně od města Korčula) vyplouvají trajekty do Orebiče (poloostrov Pelješci) a do Drveniku (jižní část Makarské riviéry). Dále tu fungují rychlé trajektové linky Rijeka - Zadar - Split - Stari Grad (Hvar) - Korčula - Sobra (Mljet) - Dubrovník - Bari (Itálie). Zastávku mají v Korčuli i mezinárodní trajekty do Ancony v Itálii (ze Splitu a Starigradu na Hvaru).
Pokud trávíte dovolenou v letovisku Orebič na poloostrově Pelješac, nenechte si ujít příležitost a udělejte si individuální výlet do města Korčula.
Přímo ve městě Korčula je několik oblázkových pláží s pozvolným vstupem do moře.
Západním směrem od města je několik zátok s krásnými oblázkovými plážemi, např. u pláží Tri Žala.
Východním směrem od Korčuly leží letovisko Lumbarda, vyznačující se písečnými plážemi (opravdu jemný písek vhodný i na bábovičky). V okolí Lumbardy jsou pak další písečné pláže - Bilin Žal a Pržina.
Na protilehlých ostrůvcích Vrnik, Badija, Stupa si přijdou na své naturisti (koupání ve stylu FKK).