Chorvatské město Hvar je luxusní destinací vyhledávanou turisty z celého světa, včetně jachtařů, kteří mají v místní marině výborné podmínky.
Sídlo městského typu se na tomto velmi příhodném místě začalo rozvíjet za doby vlády Benátčanů ve 13. století na místě antické osady. Dominantou byl hrad s pevnými hradbami v nadmořské výšce cca 90 m. V 16. století byl hrad přestavěn na pevnost, které se říká Španjol, nebo také Fortica. V dnešní době se využívá jako muzeum s antickými sbírkami. Do areálu pevnosti se platí vstupné.
Střed města Hvar se rozvíjel kolem náměstí (dnes Náměstí sv. Štěpána) se stejnojmennou katedrálou. Ta byla postavena na přelomu 16. a 17. století v renesančním stylu s barokními prvky na místě raně křesťanské svatyně a pozdějšího gotického kostela. Za zmínku stojí i její vybavení z této doby jako nábytek, výzdoba, aj.
V těsném sousedství katedrály sv. Štěpána stojí budova Biskupského paláce, kde je dnes vystavena sbírka liturgických předmětů.
Další dominantou náměstí města Hvar je pak budova Arsenalu, původně loděnice, později sklad zbraní. V přistavěném prvním patře bylo na počátku 17. století založeno divadlo, které patří k nejstarším v Evropě. Veřejnosti budova není přístupná. Divadelní sál je restaurován a opět slouží kulturním akcím ve městě.
Za pozornost stojí i jiné budovy na náměstí města Hvar, např. městská lodžije (Gradska loža) z 15. století, Leroj - mětská věž s hodinami - jediná zachovalá část komplexu tzv. Knížecího paláce (sídla benátského místodržícího) zbořeného na počátku 20. století. Na jeho místě dnes stojí nejstarší hotel ve Hvaru - kostel Palac. Budovy kolem náměstí jsou většinou paláce s nádhernými ukázkami všech architektonických stylů, v bezejmenných uličkách Vás okouzlí domy se zajímavými detaily středomořské architektury.
Za návštěvu stojí benediktinský klášter, letohrádek Hanibala Luciće (chorvatský básník první poloviny 16. století). V těsné blízkosti náměstí je přístav Mandrač. Na západ od něj pak budovy někdejšího dominikánského kláštera ze 14. století se zachovalou hlavní lodí kostela sv. Marka, která se dnes využívá jako kulturní centrum. Ve městě je také několik galerií. V sezóně je v rámci tzv. Hvarského kulturního léta pořádáno nepřeberné množství kulturních akcí.