Komiža je největší město na ostrově (má 2500 obyvatel). Ti se živí především zemědělstvím. Pěstují vinnou révu, ovoce a zeleninu. Roste zde i rohovník obecný. Další významné odvětví je rybolov a zpracování ryb. V poslední době se zde rychle rozvíjí také cestovní ruch. V Komiže si můžete pochutnat na výborně upravených rybách a místních vínech. Specialitou, kterou můžete ochutnat jen zde, je tzv. him. Jedná se o cukrovinku z datlí.
Komiža je stará obec. První zmínky pocházejí z 12. století. Ve 13. století postavili benediktýni na vyvýšenině nad obcí klášter sv. Mikuláše (Sveti Nikola), který je dnes hlavní dominantou okolí. Kromě starého románského kostelíka tvoří jádro kláštera velký pětilodní kostel ze 16. -17. století. Klášter byl opevněn, dochovaly se dvě románské hranolové věže. Věž nad průčelím chrámu byla přeměněna ve zvonici. Každoročně na sv. Mikuláše (tj. 6. prosince), který je i Dnem města Komiža, probíhají velké oslavy, jejichž vyvrcholením je tradiční spálení staré lodi jako oběť svatému Mikuláši, vyjadřující poděkování zdejších rybářů za ochranu.
Za návštěvu stojí také renesanční mariánský kostel Gospa Gusarica (Panna Marie "Pirátka"). Svůj název dostal podle toho, že v minulosti piráti (gusari) několikrát uloupili zdejší vzácný mariánský obraz, ten se však vždy jako zázrakem zase vrátil zpět. Kostel ze 16. -17. století je zajímavý jak architektonicky, tak i vybavením interiéru. Najdete zde např. nejstarší varhany v Dalmácii (ze 17. století). Kostel stojí v těsné blízkosti moře na severozápadním okraji města.
Přístavu dominuje pevnost (kaštel) z konce 16. století, ve které je dnes umístěno rybářské muzeum. Zdejší mořeplavba má velmi starou tradici. Proslulý je zdejší typ rybářské lodě - tzv. falkuša. Jedná se o devítimetrové plachetnice s pěti vesly, na níž se rybáři mohli vydat i na otevřené moře. Předposlední falkušu je možno vidět jako exponát v místním muzeu.
Na náměstí Škor stojí třípatrový palác rodiny Zankiů (původně Zanchiů), místně zvaný Zankota, pocházející z 1. poloviny 18. století. Zankiové patřili k významným bohatým rodinám v Komiže, patřila jim většina pozemků na ostrově Sveti Andrija - Svetac.
V Komiži je potápěčský klub a skvělé podmínky pro jachting a sportovní mořský rybolov (okolní vody jsou známým lovištěm langust). Bohaté jsou i možnosti dalších sportovních aktivit a vodních atrakcí.