Vodopády Kravica se nacházejí v Bosně a Hercegovině, asi 10 km od Međugorje, poblíž obce Gornji Studenci, na řece Trebižat. Jejich šířka je celkem 120 metrů a spouštějí se z výšky 28 metrů. Zde pod vodopády se můžete vykoupat, nebo využít projížďky na kanoi po řece Trebižat. Pokud se vydáte ke Kravickým vodopádům, nezapomeňte si vzít cestovní doklady (pas/OP).
Jiným tipem na výlet lodí je ostrov Mljet, kde se nachází také národní park. Ten je tvořen dvěma slanovodními jezery, ve kterých se můžete koupat.
Turistům, kteří nechtějí strávit celé dny na pláži, doporučujeme výstup na vrchol Sveti Ilija, který se vypíná nad Gradacem. Sv. Ilija má nadmořskou výšku 773 m n. m. a z Gradacu se dá tento výstup zvládnout za 2 hodiny. V letních měsících doporučujeme vyrazit na túru v brzkých ranních hodinách. Určitě si nezapomeňte s sebou vzít dostatečné množství vody a pevnou obuv.
Staré pokroucené kmeny olivovníků kolem vesničky Lun na ostrově Pag přímo vyzývají k bližšímu prozkoumání. Tato krásná část ostrova Pag byla zahrnuta pod ochranu mezinárodní organizace UNESCO jako biosférická rezervace.
Chorvatský přírodní park Telaščica (chorvatsky Telašćica) se nachází na ostrově Dugi Otok a sousedí s ostrůvky národního parku Kornati. Vstup do národního parku je u městečka Sali a stojí 40 HRK za osobu (v r. 2020). Po přírodním parku Telaščica můžete jet autem ještě 5 km, potom 2 km pěšky k restauraci, na Slano jezero a ke skalním stěnám. Na ostrov Dugi Otok připlujete ze Zadaru trajektem nebo výletní lodí za 100 minut.
Název Kornati nese skupina 147 ostrovů a útesů různé velikosti v jižní části severodalmatských ostrovů, ve vnějším pásu mezi ostrovy Žirje a Dugi otok. Všechny ostrovy podélně kopírují směr pobřežních horských pásem v Chorvatsku. Souostroví dostalo název podle největšího ostrova - ostrova Kornat, s rozlohou 32,6 km2.
Nenechte si ujít zážitek z raftingu na řece Cetina. Rafting je organizován z letoviska Omiš. Domluvit si tento výlet můžete v kterékoli chorvatské turistické agentuře. Vyplouvá se z vesničky Penšići, kam vás agentura dopraví autobusem. Na raftu poplujete 9 km, trvá to 3 až 4 hodiny. Raftingu se mohou účastnit i děti, řeka Cetina není příliš divoká.
Národní park Paklenica se rozkládá v jihovýchodní části pohoří Velebit a tvoří nad Velebitským kanálem mohutnou skalní hradbu zdvihající se do výše téměř 1800 metrů. Samotný park zaujímá plochu 3 657 hektarů, tvořící kruh se vstupem u vesnice Marasoviči. Do horského masivu se zařezávají dva monumentální kaňony, Velika Paklenica a Mala Paklenica. V roce 1949 byla Paklenica prohlášena za národní park.
Dvacetikilometrový úsek chorvatské řeky Zrmanja s peřejemi se sjíždí ve dvojicích na kajaku. Při dostatku vody se tu také provozuje rafting na člunech. Některé vodopády se obcházejí pěšky. Přestávek můžete využít ke koupání pod vodopády.
TIP NA TURISTICKÝ VÝLET: V brzkých ranních hodinách lze podniknout pěší výstup na nejvyšší vrchol ostrova Pag – Sveti Vid (348 m n. m.). Výstup trvá necelou hodinu a vede kamenitou stezkou. Nový den přivítáte na vrcholu východem slunce. Magické pohledy z vrcholu vám budou odměnou za brzké vstávání a námahu.
V rámci národního parku Krka ze Skradinského buku vyplouvá pravidelně od dubna do října výletní loď k Rošskému vodopádu – Roški slap. Výlet trvá 3 hodiny a 30 minut a zahrnuje půlhodinovou prohlídku ostrova Visovac.
Na ostrově Brač nedaleko vnitrozemské obce Nerežišća se nachází přírodní monument - kamenný oblouk Koloč (někdy podle tvaru připomínajícího koláč zvaný též Kolač). Útvar se skládá z vápence a dolomitu. Vysoký je 11,4 m a průměr otvoru je 10,6 m.
Pokud se vám nechce jen opalovat, pak můžete zamířit trochu do vnitrozemí Chorvatska a užít si krásu pohoří Biokovo. Právě v okolí městečka Imotski, které je vzdáleno od magistrály cca 50 km, najdete kouzelný a zároveň možná dech beroucí div přírody. Imotská jezera jsou jedním z mnoha zázraků přírody v Chorvatsku.
Vidova Gora není s výškou 778 m jen nejvyšším vrcholem ostrova Brač, ale také všech dalmatských ostrovů. Výstup na kopec Vidova Gora (zvaný na Brači také jako Vidovica nebo Sutvid) si nenechá ujít žádný vyznavač turistiky – jsou odsud krásné výhledy na nejznámější pláž v Chorvatsku – Zlatni rat, na ostrovy Hvar a Vis (jižně) a ostrovy Korčulu, Mljet a Lastovo (východně).
Řeka Krupa je jedním z přítoků řeky Zrmanji. Na Krupě můžete obdivovat 19 vodopádů a tyrkysově modrou vodu. Kromě vodopádů zde najdete také jednu historickou památku - tzv. Kudin most, složený z 12 kamenných oblouků. Zajímavé je, že se jedná o nejstarší dochovaný most - byl postaven na přelomu 18. a 19. století. Vodopády na Krupě patří k těm nejhezčím v Chorvatsku.
Pokud se rozhodnete navštívit tento zajímavý architektonický celek, musíte do vnitrozemí jednoho z největších ostrovů Chorvatska - Brače. Přístup ke klášteru Blaca není zcela pohodlný. Možná proto není tento klášter tak známý a navštěvovaný. Svou architekturou a umístěním je však v Chorvatsku jedinečný.
Nejznámějším národním parkem v Chorvatsku jsou bezpochyby Plitvická jezera, kterým se zkráceně říká Plitvice. Jedná se o soustavu sladkovodních jezer propojených kaskádami a vodopády. Oblast národního parku Plitvická jezera je od roku 1979 zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Plánujete-li cestu do tohoto překrásného národního parku, podívejte se na mapu a ceny vstupného.
Navštívíte-li Hvar, vydejte se do hornatého vnitrozemí ostrova směrem k opuštěné osadě Humac. Na makadamové cestě vás může překvapit stádo polodivokých koní. Koní na Hvaru se nemusíte bát, jsou však velmi zvědaví a přijdou si vás prohlédnout velmi zblízka. Hlavu vám mohou strčit otevřeným oknem až do auta.
Oblázková pláž Beritnica se nachází na ostrově Pag v zátoce za pláží Ručica. Výchozím místem je letovisko Metajna vzdálené 15 km od města Novalja. Zažijte výlet mezi úchvatnými skalami ke krásné oblázkové pláži. Pěšina v Metajně začíná vlevo za restaurací. Zdatnější mohou vystoupat až nahoru na skály, odkud jsou krásné výhledy na Pažský záliv a také na Velebitský kanál a Velebit. Je to však cesta po ostrých kamenech - vezměte si pevnou obuv!
Biokovo je nejvyšší a nejdelší pohoří v Dalmácii. Patří také k nejpřitažlivějším přímořským pohořím v Chorvatsku. Délka se udává cca 35 km a okolo 9 km šířky. Jeho krásu můžete obdivovat po cestě Jadranskou magistrálou po Makarské riviéře.
Část ostrova Mljet byla národním parkem Chorvatska vyhlášena pro svá geologická specifika, bohatou biodiverzitu a neporušený krajinný ráz. Rozkládá se na severozápadě stejnojmenného ostrova Mljet. Rozloha parku činí 54 km2 a je sem zahrnuto i Malé a Velké jezero. Z celkového pohledu se jedná o ostrov neuvěřitelně zelený, který poskytne návštěvníkům spolu s klidnou atmosférou příjemný zážitek.
Jen 13 km jižně od ostrova Korčula leží nejvzdálenější celoročně obydlený ostrov - Lastovo. Spolu s ostrovy Vis, Brač, Hvar, Korčula a Mljet patří do skupiny ostrovů Střední Dalmácie a administrativně spadá do kraje Dubrovník – Neretva.
Nad přístavem Vela Luka (18 km od Prižby) se nachází zajímavá krasová jeskyně Vela špilja, v místním dialektu nazývaná Vela špila (Velká jeskyně). Leží v nadmořské výšce 130 m na kopci Pinski rat nad zátokou Kale. Od zátoky Kale se k jeskyni dostanete buď po 2,5 km jízdy po asfaltové silnici, nebo můžete zvolit necelý kilometr dlouhou pěší stezku přes kopec Pinski rat.
Pod názvem Pakleni otoci (Paklené ostrovy) najdeme skupinu ostrůvků a útesů na jihozápadě ostrova Hvar. Souostroví Pakleni otoci částečně chrání město Hvar před nepřízní větrů vanoucích z otevřeného moře. Pokud budete mít příležitost, doporučujeme vám tyto poklidné souostroví navštívit.
Uprostřed borovicového lesa, 3 km od Sutivanu na ostrově Brač, se nachází Park přírody Sutivan s rozlohou 12 000 m2. Je to místo odpočinku a zábavy. Najdete zde malou zoo s převážně domácími zvířaty, botanická zahrada s typickou středomořskou florou (olivovníky, oleandry, mimóza, citroníky, pomerančovníky, levandule, rozmarýn...) a léčivými bylinami, dětské prolízačky, hřiště pro malou kopanou, košíkovou a plážový volejbal. Děti zde mohou jezdit na ponících. V místní restauraci můžete vyzkoušet dalmatské speciality a výborné víno. Návštěvu tohoto místa však ocení především děti.
Jen málo návštěvníků ostrova Pag ví, že se zde nachází dvě ornitologické rezervace - Kolansko blato a Velo Blato. Hlavně na jaře se zde vytvoří sladkovodní jezírka a močály, které využívá vodní ptactvo i řada obojživelníků.
Poloostrov Kamenjak leží v nejjižnější části Istrie. Dlouhý je 9,5 km a široký od 400 do 1600 m. Od roku 1996 je Kamenjak chráněnou krajinnou oblastí a tímto statutem si zachovává svou nedotčenost. Při vjezdu na Kamenjak se platí poplatek 20 HRK za motorové vozidlo. Ve vrcholné sezóně (do 24. srpna) činní vstupné 25 HRK. Pěší a cyklisté tento poplatek samozřejmě neplatí.
Nádherný výlet na vrchol Gradina (297 m n. m.), kde se nachází ruina tvrze z 15. století, která byla dobyta a vypálena Turky (1686) můžete uskutečnit z výchozího místa nad Drvenikem Donja Vala. Při výstupu asfaltovou cestou nahoru doporučujeme zastavit na vyhlídce Kremenik. Odtud je vidět na Drvenik Donja Vala, ostrov Hvar a poloostrov Pelješac. Cesta pokračuje ke kostelu Sv. Jure. Nad kostelem výše se nachází původní vesnice Staro selo, odkud lze pokračovat na Drveničke Stine (655 m n. m.), nejvyšší vrcholky na Drvenikem. Od parkoviště (na rozcestí blíže k vesnici Staro selo) už je to nedaleko na Gradinu (20 min) a také horolozeckou zónu (10 min). Z Gradiny je vidět nejen pohoří Biokovo, ale také obě dvě zátoky Drvenik Gornja Vala i Drvenik Donja Vala a okolní ostrovy.
Jako ve všech teplých mořích i v chorvatském Jadranu můžeme nalézt kolonie vzácných korálů. Při potápění by se nám mohlo zdát, že pozorujeme krásné, barevné rostliny. Korál je však živočich. Jedná se o korál červený (Corallium rubrum). Právě tento živočich vytváří pevnou vápenitou kostru tvořenou vápenatými jehlicemi. Ty se na sebe vážou a vytvářejí tak kompaktní celky tvořící právě nám známé korálové kolonie (útesy).
Ojedinělá přírodní rezervace Bačinská jezera se nalézá cca 8 km od městečka Gradac směrem na Dubrovník. Jedná se o soustavu sedmi krasových jezer. Šest z nich je vzájemně propojeno. Hloubka závrtů dosahuje až 28 m. Hladina jezer leží nad úrovní moře.
Ostrov Biševo naleznete daleko od chorvatského pobřeží na otevřeném moři, jen 5 km jihozápadně od známějšího souseda - ostrova Vis. Rozloha Biševa činí jen 5,8 km2. Nejvyšším vrcholem je kopec Straženica s výškou 239 m.
Ostrovy chorvatského Kvarneru jsou jedněmi z posledních evropských útočišť vzácného supa bělohlavého (Gyps fulvus). Nejlepší místa pro setkání se supy v Chorvatsku jsou ostrovy Krk a Cres. Rozpětí křídel supa bělohlavého může dosahovat až 2,8 m. Tento ohrožený druh dospívá až ve věku 5 nebo 6 let a samice supa klade jediné vejce.
Oblázková pláž Stiniva je nejfotogeničtější pláží na ostrově Vis. Vzdálenost od parkoviště je 450 m s převýšením 90 m. Nezapomeňte si proto na cestu vzít pevnou uzavřenou obuv. Méně náročná cesta na pláž je po moři na člunu, poslední metry ale musíte doplavat. U pláže je malý bufet s občerstvením. Na ostrově Vis nabízíme ubytování v několika letoviscích, odkud se můžete jít do této malebné zátoky podívat.
V severní části ostrova Rab se nachází geologicky zajímavý poloostrov Lopar. V této oblasti byla vybudována naučná turistická stezka, po níž lze poloostrov obejít. V roce 1969 zde byl založen také Geologický park (Geopark otok Rab), který se rozprostírá v nadmořské výšce 0-87 m.
Hvar to je žár. V srdci. Kdo se na Hvar vypraví jednou, už se sem bude vracet navždy. Obzvlášť zátoky na Hvaru nabízejí ubytování v nádherném prostředí, kde je jen pláž a pár domečků. A kolem tropická vegetace. My takové apartmány označujeme jako robinzonády, i když často nabízejí veškerý komfort moderního ubytování. Moře kolem Hvaru je průzračné, plné života. Masku a šnorchl tady opravdu užijete.
V horském pásmu Biokovo v nadmořské výšce 897 m nad mořem, jen 15 km od Makarske, najdete stylový ranč Vrata Biokova. Pokud toužíte vyměnit ruch Makarské riviéry za klid, neváhejte a navštivte toto kouzelné místo, uprostřed nedotčené přírody.
Delta řeky Neretvy má plochu 192 km2 a ústí do Jadranu. Jedná se o bažinaté území, které je protkané desítkami říčních ramen, kanálů a jezírek. Část delty byla odvodněna, odsolena a zúrodněna. Tímto krajem budete projíždět cestou do Orebiće nebo do Dubrovníku.
Slyšeli jste už někdy, že slunce zapadá za Učkou? Pokud se chystáte na dovolenou na nejsevernější chorvatský poloostrov, jistě ji neminete. Jinak než „přes Učku“ se totiž do Istrie nedostanete. Jestli vás nebaví slunění na přeplněných plážích a raději byste zkusili horolezectví, paragliding nebo pátrali po stopách medvěda, nesmíte zapomenout navštívit tuto nedotčenou horskou krajinu.
Národní park Severní Velebit (chorvatsky Nacionalni park Sjeverni Velebit) je nejmladším ze sedmi národních parků Chorvatska. Byl vyhlášen národním parkem koncem roku 1999. Patří sem severní část pohoří Velebit v Severní Dalmácii a přímoří. Národní park Severní Velebit je obklopen přírodním parkem Velebit.
Národní park Risnjak byl vyhlášen v roce 1953 na zalesněném území o rozloze cca 63 km2 v masivu Rijesnik a Snježnik. Oblast je součástí horského masivu Gorski Kotor. Naleznete jej cca 15 km severovýchodně od města Rijeka. Nejvyšším bodem parku je 1528 vysoký Veliki Risnjak. Spolu s navazujícím masivem Snježnik (1506) tvoří jádro parku a také přírodní barieru mezi přímořskou a vnitrozemní částí Chorvatska v této oblasti. Celý park patří do horského systému Dinaric.
Delfíni v Chorvatsku nejsou zvláštností. Delfín skákavý (Tursiops truncatus) je druh delfína, kterého můžete vidět ve vodách chorvatského Jadranu. Místní mu chorvatsky říkají dobri dupin. Tento mořský živočich s elegantně tvarovaným tělem je veřejnosti známý především svými úžasnými výskoky nad vodní hladinu.