Chorvatský fotbalový klub Hajduk založila v pražské kavárně U Fleků skupina splitských studentů, kteří studovali v Praze (Fabijan Kaliterna, Lucijan Stella, Ivan Šakić, Vjekoslav Ivanišević) poté, co sledovali utkání Sparty a Slavie. Tehdy přišli na myšlenku založit fotbalový klub ve svém rodném městě. Organizace byla na začátku velmi slabá, dokud nebyla v jedné splitské kavárně Troccoli napsána pravidla a předložena jména klubu. Jméno klubu navrhl profesor splitského gymnázia Josip Barać.
Povolení k činnosti a pravidla byla přijata 13. února 1911 a začalo se s výstavbou fotbalového hřiště. Prvním předsedou se stal Kruno Kolombatović.
Prvním soupeřem klubu byl Calcio Spalato, klub Italů, kteří žili ve Splitu a utkání skončilo 9:0 pro Hajduk. Poprvé hostoval v Záhřebu proti klubu HAŠK a prohrál 3:2. V roce 1923 hrál poprvé tento klub v lize Království Jugoslávie, ale nezaznamenal dobré výsledky. V prvním mezinárodním utkání si Hajduk napravil reputaci výhrou 3:2 nad klubem Olympique. Po tomto úspěchu mužstva se klub poprvé stal hlavním tématem rozhovorů ve Splitu a po příjezdu domu je vítali téměř všichni občané města.
Znakem Hajduku je chorvatská šachovnice v kruhu, ohraničena modrou stuhou a na každé straně jsou dvě svislé čáry. Nad šachovnicí je nápis Hajduk a pod ní je nápis Split. Šachovnice se skládá z 25 červeno – bílých polí. O významu svislých čar není mnoho známo. Podle jedné verze představují zakladatele klubu Stellu, Kaliternu, Šakiće a Ivaniševiće. Podle druhé verze se jedná o znaky rovnoprávnosti, které spojují město Split s Hajdukem.
HNK Hajduk hraje svá utkání na městkém stadionu na Poljudu od roku 1979. Od roku 1911 do roku 1979 hrál zápasy na hřišti zvaném Kod stare Plinare (U Staré plynárny), kde dnes hraje RK Nada. Původně se toto hřiště jmenovalo Kraljeva njiva (Královo pole). Odtud se přestěhovalo na Poljud. Na stadionu bylo odehráno 3148 utkání, padlo 9542 gólů, bylo zde získáno 11 prvenství a 6 pohárů.
Organizovaná skupina fanoušků Hajduku se jmenuje Torcida. Jméno převzala od svých jihoamerických vzorů. Torcida se poprvé sešla během klíčového utkání o prvenství proti „Crvene zvezde“ v předposledním kole 29. října v roce 1950. Klub má mnoho fanoušků nejen v Chorvatsku, ale také v ostatních částech bývalé Jugoslávie. Je důležité zmínit, že velká oblíbenost panuje mezi Albánci, hlavně v Kosovu, kde se obliba může srovnat s oblibou v Dalmácii.