Podél pobřeží se táhnou hřbety tvořené vápencovými horninami jako všude v Dalmácii. Nejvyšším bodem poloostrova je vrchol Sv. Ilja (podle svých častých obyvatel nazývaný také Hadí vrch - Zmijino brdo) s nadmořskou výškou 961 m. Pokud se sem vydáte po dobře značené stezce, kromě dostatečného množství vody si vezměte také dobré boty.
Poloostrov je proslulý pěstováním výborných vín. Když jím projíždíte, zdá se Vám lahodně zelený. Uprostřed je totiž úrodné údolí (krasové pole), kde se pěstují kromě ovoce a zeleniny především výborná vína (proslulá Dingač a Postup). Na pobřeží se pěstují také olivovníky a mandloně. Mimo zemědělství se zde lidé živí stále rybolovem. Významná je také umělá pěstírna ústřic v Malostonském zálivu. Zajímavá je i do dnešní doby zachovaná výroba soli v místních salinách, která zde má tradici po staletí.
Hlavním střediskem cestovního ruchu je městečko Orebić na jižním pobřeží proti Korčule. Je znám svými krásnými plážemi. Za nejkrásnější část pobřeží poloostrova Pelješac se pokládá úsek mezi letovisky Orebić a Viganj (západně od Orebiće), dobré jméno si získávají malá přímořská místa: Kučište, Viganj, Lovište. Zejména první dvě vynikají velmi pěknými plážemi a výbornými podmínkami pro vodní sporty. Okolí osady Viganj se pokláda za nejpříhodnější surfařskou oblast. Na jižním pobřeží jsou příjemnými malými letovisky Žuljana (potápěčská základna) a Trstenik (obě s krásnými plážemi) a dále na východ Prapratno, známé svou pláží (patří k nejkrásnějším v Jižní Dalmácii) a dobrým kempem. Ubytovací možnosti v soukromí jsou všude, hotelové kapacity má Orebić a Kučište. Na severním pobřeží je jen jedno letovisko, skromnější, ale velmi oblíbené -Trpanj (hotelová osada). Okolní moře s brakickou vodou bývá cílem sportovních rybářů.
Orebić je největší turistické letovisko na poloostrově s cca 1 500 obyvateli. Leží na jihozápadním pobřeží Pelješace proti historickému městu Korčula. Lidé se živí především pěstováním vinné révy, ovoce a zeleniny. Na zdejší straně poloostrova se pěstují také odrůdy, ze kterých se vyrábí proslulý Postup. Do Orebiće se dostanete velmi jednoduše po Pelješacké transverzále, nebo případně lodí. Orebić nabízí ubytování v hotelech, v hotelových apartmánech, v soukromí a v několika kempech. Převážná většina hotelových zařízení se nachází v západní části města. Bývalý hotel Rathaneum prošel rekonstrukcí a nyní se jmenuje Grand Hotel Orebić Paloma. Na poslední hotely západním směrem téměř navazuje obec Perna (patří administrativně pod Kučište ) s větším turistickým komplexem "Perna" (hotel a apartmány Komodor, kemp Perna). Přímo v Orebići jsou kempy Glavna Plaža, Orebić, Mario, Trstenica, Nevio. V blízkém Mokalu (po pobřeží 4 km východně) se nacházejí kempy Adriatic, Ponta a Vala, v Postupu (4,5 km východně) kemp Paradiso. Další kempy jsou směrem na západ.
Ston je prvním městečkem, kam dojedete po Pelješacké transverzále. Dnes má cca 600 obyvatel a jeho historie sahá až do období římské vlády v oblasti. Také ve středověku měl pro oblast význam - byl biskupským sídlem. Největšího rozmachu dosáhlo městečko v době, kdy bylo součástí Dubrovnické republiky. Byly zde rozšířeny výnosné saliny a pro jejich obranu zde byl vybudován rozsáhlý pevnostní systém, který se dochoval do dnešní doby. Na svou dobu byl Ston velmi moderní město. Bohužel zemětřesení v roce 1996 přineslo městečku zkázu a jeho důsledky jsou postupně odstraňovány dodnes. Ubytování je zde možné především v soukromých pensionech a apartmánech. Ke koupání jsou k dispozici malé oblázkové pláže. Destinace je vhodná pro klidnou dovolenou s možností výletů po celém poloostrově. Výborná je i možnost navštívit ostrov Mljet (trajektové spojení Prapratno - Mljet), Korčulu (trajektové spojení Orebić - Korčula-Dominče). Nedaleko je i proslulé město Dubrovník (cca 50 km) a některá turisticky přitažlivá místa v Bosně a Hercegovině (Mostar, Medugorje, vodopády Kravica atd.).
Ston - opevnění | Tradiční výroba soli ve Stonu |
Obec Mali Ston leží necelé dva kilometry vedle Stonu v Malostonském zálivu. Má cca 220 obyvatel. Je zároveň příjemným přístavem, kde mohou kotvit menší jachty. Největší zajímavostí je určitě možnost ochutnat čerstvé ústřice a slávky pěstované ve zdejších umělých pěstírnách. Osada byla vybudována ve 14. století jako součást opevnění města Ston a jeho salin. K největšímu poškození došlo na počátku 90. let za poslední války. Symbolem Malého Stonu je hlavní pevnost Koruna s 5 věžemi, propojená hradbami s celým pevnostním systémem města Ston. Od pevnosti stoupají hradby k vrcholu kopce Pozvizd (též Podzvizd) s nejvýše položenou pevností, druhá větev hradeb odbočuje do Stonu. Místo nemá pláže, ani vhodná místa ke koupání. Většina návštěvníků využívá mimořádně krásné pláže z písku a oblázků v zátoce Prapratna na jihovýchodním pobřeží poloostrova.
Drače je rybářská osada na severním pobřeží poloostrova. Lehce se sem dostanete po hlavní silnici. Vesnička leží v malebné zátoce při Neretvanském průlivu. Kouzlo celé scenerii dodávají malé ostrůvky před zátokou (Galičak, Pučenjak atd.). Také zde můžete ochutnat výborné čerstvé ústřice a místní vína. Ubytování je možné v soukromých penzionech. Destinace je vhodná pro klidnou dovolenou s možností výletů po celém poloostrově. Výborná je i možnost navštívit ostrov Mljet (trajektové spojení Prapratno - Mljet), Korčulu (trajektové spojení Orebić - Korčula-Dominče). Nedaleko je i proslulé město Dubrovník (cca 50 km) a některá turisticky přitažlivá místa v BiH (Mostar, Medugorje, vodopády Kravica atd.). Procházkou je také možné navštívit v blízkosti některé architektonické památky:
Žuljana je obec na jižním pobřeží poloostrova v půvabné zátoce. Pěstuje a vyrábí se zde výborné víno (Sveta Ana, Žuljana). Barokní kostel sv. Martina byl postaven na základě podstatně starších předchůdců. Kostel sv. Juliány nese znaky přechodu renesance a baroka. Žuljana má jednu z největších a nejhezčích pláží v této části jadranského přímoří - drobné oblázky a písek. Je mělká, vhodná i pro děti. Další krásná pláž v sousední zátoce. V zátoce Vučine a v několika dalších menších zátokách jsou dobré možnosti mořského rybolovu. Žuljana má výborné podmínky pro potápění. K dispozici je potápěčská základna. Ubytování je zde možné pouze v soukromí, koupání je tu ovšem nádherné.
Trstenik je osada na jižním pobřeží poloostrova Pelješac, středisko vinohradnictví (pěstuje se především proslulé víno Dingač) a rybolovu. Trstenik má pěknou pláž z drobných oblázků. V bezprostřední blízkosti je několik dalších velmi pěkných pláží (oblázky a písek) se stínem borových porostů až na mořský břeh. Ubytování je možné v soukromí. Také z Trsteniku můžete navštívit všechna výše uvedená místa.
Kučište je rybářská vesnice, kotviště a skromné letovisko (214 obyvatel) na jihozápadním pobřeží poloostrova Pelješac, 6 km západně od letoviska Orebić. V zimě tu díky chráněné poloze a zdejšímu mikroklimatu bývají poměrně vysoké teploty. Přesto, že Kučiště je malá osada, je velmi půvabná díky několika renesančním a barokním domům a další typické architektuře. Ubytování je zde možné v soukromí nebo v blízké osadě Perma, kde je hotelový komplex, bungalovy a kemp. Místo je vhodné pro klidnou dovolenou v krásné přírodě s možnostmi koupání na nádherných oblázkových plážích a výletů do zajímavého okolí.
Viganj je také poměrně malá obec na západě poloostrova (330 obyvatel), přesto stojí za návštěvu. Její poloha v krásné, široké, chráněné zátoce ji činí jedinečnou. Za svůj domov si ji vybrali také bohatí kapitáni námořních lodí, kteří si zde nechali postavit krásné domy. Přivezli sem v průběhu staletí spoustu rostlin, které tu zdomácněly a tvoří základ „botanické zahrady“. Ubytování je zde možné v soukromí nebo v několika dobře vybavených kempech. Kdo hledá klidnou dovolenou v nádherném koutu přírody, určitě vybere dobře a místní nádherná pláž u mysu Sv. Liberan bude jen třešničkou na dortu. Výborné podmínky jsou tu pro vyznavače windsurfingu, sportovního potápění a jachtingu.
Lovište je jedním z malých letovisek na severozápadě ostrova. Leží v chráněné zátoce Luka. Pěstuje se zde především vinná réva a jižní ovoce. V obci je sušírna svatojánského chleba (plody stromu Rogać) a fíků. Významným zdrojem obživy je rybářství. Ubytování je zde možné pouze v soukromí. Ovšem i zde najdete nádherné a hlavně nepřeplněné pláže. V nejpěknější z nich, v zátoce Mirce, má moře krásné bílé písčité dno (kotvit v ní mohou bezpečně i jachty).
Trpanj je druhým největším městečkem na Pelješaci s cca 700 obyvateli na severním pobřeží poloostrova. Tak jako na většině míst na poloostrově i zde je bohatá vegetace a příjemné klima. Ubytování je možné v soukromí, různých penzionech, ale i v jednom hotelu (Faraon). Výhodou je trajektové spojení s pevninou (z Ploče), tato možnost Vám velmi výrazně zkrátí cestu na poloostrov, případně na Korčulu. Obec vyrostla v blízkosti pozůstatků římské venkovské usedlosti (villa rustica), z níž se však dochovaly jen skromné pozůstatky (části mozaiky a zdí na starém hřbitově aj.). Na kopci nad obcí stojí zbytky středověké pevnosti Kačićů z Omiše. Kostel Panny Marie Karmelské (Gospa od Karmela) uprostřed obce pochází ze 17. století (cenný je renesanční oltář). Pěkný výhled se naskýtá od kostela sv. Rocha (Sv. Rok) stojícím na nejvyšším kopci nad obcí. V okolí lze najít několik kapliček. Dominantou přístavu je socha P. Marie na skále před přístavem - P. Marie Hvězda moře (Zvijezda mora), ochránkyně rybářů a námořníků.
Stejně jako v celé Dalmácii byli i na Pelješacu prvními obyvateli Ilyrové. Nedávno zde byl odkryt archeologický nález světového významu - ilyrská svatyně z prvního tisíciletí př. n. l. u osady Nakovana nad oblíbenou destinací Viganj. Můžeme zde nalézt i pozůstatky z období řeckého a římského a několik cenných kostelíků z období starokřesťanského a předrománského. Za vidění stojí i gotické kláštery františkánského řádu ve Stonu a Orebići. Na poloostrově můžeme vidět také specifické náhrobní kameny - stéćci. Největší množství architektonických památek pochází z období Dubrovnické republiky - především rozsáhlá pevnostní soustava ve Stonu. Obyvatelé Pelješace se vždycky věnovali rybolovu, mořeplavbě a stavbě lodí. Ekonomický vzestup poloostrova díky mořeplavbě byl největší v 17. století. Z té doby pochází několik nádherných barokních obytných domů vystavěných pro bohaté rejdaře především v Orebići. Úpadek pak nastal v 19. století, kdy se hlavní obchodní cesty přesunuly jinam.
Pokud pojedete po Jadranské magistrále, musíte přes BiH a za hranicí pokračovat směrem na Dubrovník (asi 15 km), kde těsně za benzinovou stanicí najdete odbočku na Pelješac, Korčulu, Mljet. Celou délku poloostrova protíná tzv. Pelješacká transverzála. Z ní pak vedou úzké, ale dobře udržované silničky do všech osad. Jestliže si chcete zkrátit cestu (cca o 150 km), tak odbočte z Jadranské magistrály do Ploče a odtud pak trajektem přejedete za cca 1,5 hod. Neretvanski kanál a vylodíte se v obci Trpanj. Odtud pak můžete pokračovat po silnici. Trajektové spojení je i na další místa v oblasti. Z Orebiće do Dominče na ostrově Korčula. Pouze v sezóně je lodní spojení z osady Trstenik na ostrov Mljet. V dubnu 2006 byl v zátoce Prapratna, 4 km jihozápadně od Stonu, otevřen nový trajektový přístav Prapratno, odkud nyní jezdí trajekty do Sobry na ostrově Mljet. Trajekt Ploče - Trpanj je výhodný pro turisty, jejichž cílem je západní pobřeží poloostrova (Orebić a letoviska západně od něho), případně letoviska na Korčule. Z Trpanje se totiž poměrně rychle dostanou po silnici do Orebiće a při cestě dál na ostrov Korčulu absolvují už jen krátkou patnáctiminutovou plavbu trajektem z Orebiće na Korčulu - Dominče.
Pokud si vyberete Pelješac ke své dovolené, najdete zde různé možnosti ubytování od soukromých apartmánů, přes dobře vybavené kempy, hotýlky rodinného typu, až po několika hvězdičkové hotely (především letovisko Orebić).